Joanna Rusinek & Filip Kalkowski – malarstwo

okladka-przod-serce19 września 2012 r. o godz. 18.00

zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa artystów z Sopotu:

Joanna Rusinek & Filip Kalkowski

Wolny Związek Zawodowy

„… Obrazy Joanny Rusinek przypominają troszeczkę malarstwo Marlene Dumas. Rozmyte kontury, „wodniste” malarstwo opowiadające z jednej strony o sile, a z drugiej o słabości człowieka. Siłą staje się opowieść o emancypacji kobiet. Postaci – portrety silnych , wyzwolonych Amerykanek spoglądają na odbiorcę wyzywająco. Jak chociażby charyzmatyczna  antropolożka Ruth Fulton Benedict czy niezależna mistrzyni przestworzy Amelia Earhart. Portrety kobiet silnych i pionierskich, które popychały historię do przodu kontrastują mocno z portretami dzieci. Nie są to słodkie wizerunki. Postaci krzyczące, zasłaniające się rękoma, obandażowane. Jak mówi sama artystka inspiracją stało się czytanie korespondencji wojennych…”

„… Filip Kalkowski w swoich pracach opowiada szerzej o kondycji człowieka. Jednak jego obrazy w odróżnieniu od obrazów Rusinek zdają się być bardziej zakamuflowane w przekazie. Obraz zatytułowany Jeszcze nie wszystko działa, ale pracujemy nad tym ukazuje torsy ofiar wojny, zabandażowane głowy , a za tym wszystkim bezimienny tłum ludzi, rodzaj podmiotu sterującego machiną wojny. Dla takiej figury liczby są tylko liczbami, jednostka się raczej nie może liczyć. W Akademii Niedźwiedzia czy obrazie Ciężkie ma życie nasze słoń Filip Kalkowski opowiada za pomocą dużej metafory o cierpieniu, samotności i systemie, w jakim funkcjonują ludzie…”

/fragment tekstu Agaty Nowosielskiej „Malarstwo kontrastów. O pracach Joanny Rusinek i Filipa Kalkowskiego”./

Joanna Rusinek

Ur. 1979 r. w Ostrołęce. Dyplom w ASP w Gdańsku w 2007 w Pracowni Grafiki pod kierunkiem prof. Jadwigi Okrassy, aneks w Pracowni Rysunku prof. Marii Targońskiej. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, plakatem.

Filip Kalkowski

Ur. 1979 r. w Gdańsku. Dyplom w ASP w Gdańsku w 2006 r. w pracowni prof. Wiesława Czerwonki oraz aneks w pracowni prof. Zygmunta Okrassy. Zajmuje się w zasadzie wszystkim. Interesuje go szczególnie malarstwo i plakat. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

strona autorska: