Jurij Jakowenko TAROT RUNY ALFABET

Ekspozycja wystawy do końca czerwca 2014 ZAPRASZAMY
7 maja 2014 r. o godz. 18.00
 zapraszamy na wernisaż wystawy akwaforty TAROT  RUNY  ALFABET artysty z Grodna – Jurija Jakowenki.

Jurij_JakowenkoCzb

Jurij Jakowenko

Artysta grafik

Urodził się w 1965 roku w Rosji (Kraj Nadmorski, rejon Szkotowski, wieś Smolaninowo).

Edukacja:

1974 – 1984 – Republikańska Szkoła Muzyczna i Sztuk Pięknych, Mińsk, Białoruś.

1986 – 1992 – Białoruska Państwowa Akademia Sztuk Pięknych, Katedra Grafiki.

Od 1994 – członek Białoruskiego Związku Artystów.

Od 2007- członek międzynarodowego klubu „Dom Graficzny” (Szwecja).

2010 – otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Grodno.

Mieszka i pracuje w Grodnie na Białorusi. W okresie od 1993 do 2013 roku artysta miał 53 wystawy indywidualne (na Białorusi, Litwie, Ukrainie, w Polsce, Rosji, Szwecji, Belgii, Holandii, Danii, Chinach, Hiszpanii i na Cyprze).

Prace artysty znajdują się w zbiorach następujących instytucji:

Muzeum Narodowe Republiki Białoruś; Biblioteka Narodowa Republiki Białoruś; Muzeum Sztuki Współczesnej Republiki Białoruś; Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Grodnie (Białoruś); Galeria Obrazów w Połocku (Białoruś); Biblioteka Watykanu; Biblioteka Prezydenta Portugalii; prywatna kolekcja królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II; Gabinet Grafiki kolekcji królewskiej (Szwecja); Gabinet Grafiki i Rysunków „Museo Civico”, Kremowa (Włochy); „Rotary club”, Xàtiva (Hiszpania); Muzeum Miejskie, Gniezno (Polska); Muzeum „D.Аlmondi”, Xàtiva (Hiszpania); Muzeum Miejskie w Frederikshavn (Dania); Biblioteka Książąt Czartoryskich, Kraków (Polska).

Jurij Jakowenko jest laureatem 35 nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach. Jest uczestnikiem międzynarodowych plenerów na Białorusi, Litwie i w Polsce.