„Przystanek dla bocianów”_wystawa_projekcja_koncert

PRZYSTANEK_DLA_BOCIANËW_Gniazdo

19 marca 2012 r.

zapraszamy Państwa na imprezę interdyscyplinarną, w ramach której odbędzie się:

– projekcja filmu w reżyserii Józefa Romasza „Przystanek dla bocianów”

– kameralny koncert Andrzeja Garczarka (autora muzyki do filmu)

– zbiorowa wystawa trójki bohaterów opowieści filmowej: Ewy Kozłowskiej (fotografik), Wiesława B. Bołtryka (grafik, poeta) i Wojciecha Łukasika (malarz, scenograf).

cinema_lumiere_org40

Partnerem imprezy jest Cinema Lumiere Suwałki

PROGRAM:

19 marca (poniedziałek) 2012 r.

18.00 – CSW, Suwałki, ul. Kościuszki 45 – wernisaż wystawy zbiorowej: Ewa Kozłowska (fotografia), Wiesław B. Bołtryk (grafika) i Wojciech Łukasik (malarstwo).

20.00 – Cinema Lumiere, Suwałki, ul. Dwernickiego 15, lok. 301 – projekcja filmu „Przystanek dla bocianów”, reż. Józef Romasz (2011, 78 min.)

TRAILER: http://www.youtube.com/watch?v=ohaTTt4UiW0

21.30 – Cinema Lumiere, Suwałki, ul. Dwernickiego 15, lok. 301 – koncert Andrzeja Garczarka

Film został nagrodzony na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2012 –

Nagroda Specjalna Organizatorów – „Jańcio Wodnik” dla Józefa Romasza za film „PRZYSTANEK DLA BOCIANÓW”

http://www.prowincjonalia.com.pl/

więcej o filmie i autorach:

Film „Przystanek dla bocianów” to magiczna opowieść i smutna, i śmieszna, czasem nawet prześmiewcza. Zawiera poważne problemy społeczne jak bezdomność, odcięcie od korzeni, a także posiłkuje się problematyką z zakresu antropologii społecznej, antropologii kultury oraz sztuki. Ale na pewno jest to film o męskiej przyjaźni, męskiej wrażliwości.

Miejscem akcji jest maleńka wieś Czukty, położona w Polsce, na Mazurach Garbatych. Dla bohatera filmu, Wiesława Bołtryka, artysty-tułacza z wyboru to przybrana ojcowizna. Kamera towarzyszy jego samotnym wędrówkom po wsi, zagląda do domostw, w których nocuje, rejestruje mikro-zdarzenia, w których na chwilę splata się życie jego i mieszkańców wsi. Metaforycznym komentarzem tych mikro-historii są pieśni mazurskiego barda Andrzeja Garczarka, „recenzują” zdarzenia niewidzialne w tym swoistym filmie drogi. Zadają odwieczne pytania o „drzewo wiadomości: dobrego niekoniecznie i złego niekoniecznie….

„Zależało mi na stworzeniu obrazu, który byłby i dokumentem, i jednocześnie poetycką opowieścią”.

/autor filmu – Józef Romasz/.

„Film przełamuje istniejące konwencje gatunkowe. To rodzaj „fabuły dokumentalnej” zbliżającej się w swej formie do ballady poetyckiej”.

/Krzysztof Ptak/.

„Piękna, na poły realistyczna, na poły poetycka, niezwykle intensywna wizualnie opowieść.”

/Maria Kornatowska/.

„Nie lubię bohaterów. Artyści z Czukt są podobni do mnie – ułomni, pełni kompleksów, ale też zuchwali i wspaniałomyślni […]. Chcę po prostu mieszkać przez godzinę wewnątrz tego filmu.”

/Jan Jakub Kolski/.

Jozef Romasz_directorJózef Romasz

Ur. w 1958 w Olecku. Operator filmowy, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Dr hab. prof. Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Współzałożyciel interdyscyplinarnej grupy twórczej „Dom Marka”, powstałej w rodzinnej Gołdapi – realizacje z dziedziny plastyki, fotografii, poezji (koniec lat 70-tych). Instruktor fotografii i filmu w Wojewódzkim Domu Kultury w Suwałkach (1979–1982). Studia w PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej (1982–86). Od 1987 wykładowca w tej uczelni. W 1989 – stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki. W 2001 – Nagroda II stopnia Prezydenta Miasta Suwałki w uznaniu zasług na rzecz rozwoju kultury Suwalszczyzny oraz upowszechnianiu jej tradycji, historii i dorobku. Honorowy członek Stowarzyszenia Miłośników Muzyki, Pieśni i Tańca Suwalszczyzny. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej. Zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych (m.in. „Dom Marka”, „Człowiek, który nie zaznał wielkiego świata”, „Krymskie źródło”, „Polin. Okruchy pamięci”, „Bossak, kronika wypadków filmowych”) i współpracował jako operator przy filmach fabularnych (m. in. „Harnasie”, „Słoneczny zegar”, „Miasto prywatne”, „Tulpan”).

Filmy:

reżyser

2011 – Przystanek dla bocianów

2002 – Krymskie źródło

2000 – Dom Marka; Jubileuszowy walc

scenarzysta

2011 – Przystanek dla bocianów

2002 – Samotność na skraju wsi

2000 – Dom Marka

producent

2011 – Przystanek dla bocianów

2010 – Bossak. Kronika wypadków filmowych

więcej: http://www.filmweb.pl/person/J%C3%B3zef+Romasz-11318

Monika Zawadzka_Monika Zawadzka

Ur. w 1959 w Łodzi. Montażystka filmowa, scenarzystka.

Od 1985 związana z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi. Współpracowała również z kinematografią Korei Południowej. Stale współpracuje z TVP. SA.

W 2007 założyła Studio Filmowe Sic!, które koprodukowało film Józefa Romasza „Przystanek dla bocianów” (również współautorka scenariusza, współpraca reżyserska, montaż). Oprócz filmów fabularnych (m. in. „Taekwondo”, „Bungee Jump”), zrealizowała kilkadziesiąt filmów dokumentalnych (m. in. „Siedem misteriów według Stasysa”, „Podwójne życie Kieratówny”, „Lider”, „Pod skrzydłami motyla”, „Memoriał Radegast Bahnhof”, „Bossak, kronika wypadków filmowych”).

garczarekAndrzej Garczarek

Autor piosenek, ballad i słuchowisk radiowych, mieszka na Mazurach. Przez wiele lat współpracował z III Programem Polskiego Radia. Był jednym z autorów legendarnego już magazynu radiowego „Zgryz” Macieja Zembatego. W 1981 roku brał udział w Festiwalu Pieśni Zakazanych w Gdańsku. Zaśpiewał tam swój song „Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał”. W latach 1989-1999 prowadził na antenie radiowej Trójki autorski program pt. Literacko-muzyczny kantor wymiany myśli i wrażeń. W 1995 roku za twórczość radiową otrzymał nagrodę im. Jonasza Kofty. Współpracował również z wrocławskim teatrem „Kalambur”.

W swoim dorobku artystycznym ma 4 płyty:

1989 r. – Polskie Nagrania – „Płyta”

2003 r. – Dalmafon – „Drelichowa”

2006 r. – Dalmafon – „Kółeczko”

2011 r. – Dalmafon – „Przejście dla pieszych”.

ewa kozlowskaEwa Kozłowska

Urodzona w 1972 roku w Olecku na Mazurach. Laureatka wielu konkursów fotograficznych w kraju i za granicą. Od 2005 do 2009 współpracowała z „Biuletynem Fotograficznym”. Autorka poematów prozą. Tłumacz języka francuskiego. Członek Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Z wykształcenia romanistka z drogą kształcenia dosyć zawiłą i twórczą: od paryskiej Sorbony i Uniwersytetu Aix-Marseille II, po Uniwersytet Warszawski. Uczestniczka wielu wystaw. Od czasu do czasu publikuje w polskiej prasie (m.in.: „Polityka”, „Za miastem”, „Tygodnik Olecki”, „Treuburg Post”, „RAL’M”, „Nowe Życie Pabianic”). W roku 2008 otrzymała Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Uhonorowana tytułem Pasjonatki „Przypisanych Północy” przyznawanym przez Stowarzyszenie Kulturalne „Przypisani Północy”. W roku 2011 została zaproszona do udziału w paryskim Salonie Jesiennym. Autorka portretów fotograficznych mieszkańców wsi Czukty –  bohaterów filmu „Przystanek dla bocianów”.

Strona autorska: http://www.ewakozlowska.com/indexpl.html

WBB_1970Wiesław B. Bołtryk

 

Urodzony w 1954 roku w Białymstoku, związany z Mazurami Garbatymi; artysta grafik (w tym grafika komputerowa), autor plakatów, rysunków satyrycznych, rzeźbiarz, wydawca pisma artystycznego „Treuburg Post”, poeta, scenarzysta, autor monodramów, sztuk teatralnych (w tym autor sztuki teatralnej: „Spectacolo” (Prapremiera w obsadzie międzynarodowej Ewa Werstak, Damian O’Donowan – Irlandia, Agnieszka Sieczkowska, Anna Iwaniuk; reżyseria: Jupi Podlaszewski; muzyka: Graham Crawford – Walia. Przystanek Olecko 2001 rok.); główny bohater filmu „Przystanek dla bocianów”.

 

Wojtek Lukasik_netWojciech Łukasik

Urodzony w 1950 r. w Warszawie. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki, gdzie w 1974 r. uzyskał dyplom w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego i malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego. Wyróżniony dwukrotnie stypendium twórczym Ministerstwa Kultury i Sztuki. Prace malarskie prezentował na kilkunastu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz na kilku wystawach indywidualnych, m.in. w 2006 r. wystawa zatytułowana „Ukrzyżowany” w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku. Od 1999 r. mieszka na mazurskiej wsi, gdzie tworzy obrazy i obiekty przestrzenne, a także aranżuje przedstawienia teatralne. Odrębną dziedziną jego twórczości jest unikatowa biżuteria srebrna.

 

Top