Wystawa malarstwa i rzeźby Wiesława Szumińskiego

Dorotka (2)net23 lutego 2011 r. o godz. 18.00

zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby Wiesława Szumińskiego pt.: „Obłąkani”

o autorze

Wiesław Szumiński, ur. 1958 w Suwałkach, studia: kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu (1978-82) oraz w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (1982-86). Związany jest z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. W suwalskim szpitalu psychiatrycznym od lat realizuje program arteterapii dla osób chorych psychicznie, gdzie prowadzi również „Galerię bez klamek”.

Ma na swoim koncie 25 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Litwa, Niemcy, Dania, Ukraina), jak również brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Wystawa jest prezentacją kilkunastu prac – rzeźb i obrazów – z cyklu, który zatytułowałem „Obłąkani” i nad którym trudzę się już od bez mała dwudziestu lat. Wybór ten jest dość przypadkowy i nie kierowałem się w nim kryteriami artystycznymi. Bardziej niż w innych moich realizacjach – zarówno podczas powstawania prac, jak i podczas ich wyboru, górę brały emocje, które towarzyszyły mi w czasie pracy i spotkań z ludźmi ze szpitala psychiatrycznego w Suwałkach (…)

Wiesław Szumiński