MATTIA LISTOWSKI scape / shore / lights

zapr_net

15 czerwca (środa) 2011 r., o godz. 18.00

zapraszamy na otwarcie wystawy video-art i instalacji Mattii Listowskiego /Francja/

Mattia Listowski urodził się w Paryżu w 1987 roku. Dyplomy uzyskał w Ecole Penninghen i w Akademii Charpentier.

W roku 2009 współrealizował film „Rongo-Rongo” przedstawiony na 53 Biennale Sztuki w Wenecji w Fundacji Peggy Guggenheim. Film animacyjny oparty na kulturze Rongo Rongo z Wyspy Wielkanocnej łączy się z tekstem i głosem poety Edoardo Sanguineti.

http://www.youtube.com/watch?v=LCTzgFfBFnY

W roku 2010 Mattia wystawiał w galerii Helène Aziza (wspólnie z VLF et Eli Serres) i w Lucernaire w Paryżu. W roku 2008 zrealizował zestaw vjaying w post-produkcji dla Davida Guetta, Stade de France, producent Sabotage Films. W roku 2006 Mattia Listowski brał udział w wystawie „Clichy sans Cliché” – prace reporterów o przedmieściach, wystawa przedstawiona w Clichy-sous-Bois i w Hôtel de Ville w Paryżu, Societé Ivre d’Images.

flatlight_00675

O artyście

Nie zawsze młodość przemawia na rzecz wchodzącego na salony twórcy. Zwykle bywa ona nieokiełzana, pełna zuchwałej pychy i szalonego buntu. Na ogół przez twórczość młodego artysty przetacza się niebezpieczna burza. To kosmos, którego stopa ludzka nie osiągnie.

W przypadku Matti Listowskiego jest zupełnie odwrotnie. Wiek młodzieńczy jest jego atrybutem, świadczącym o mocnym powiązaniu ze sztuką. Estetyczne prace Mattiego dostarczają oglądaczowi spokoju. Co w tych zwariowanych czasach jest przecież niezwykle istotne. Mało tego obficie karmi duchowe przestrzenie i natychmiast radośniej unosi się nasze ego. Raptem czujemy się nasyceni tajemnicą istnienia. Zmysły oddalają groźny dla zdrowia stres. Bez skrzydeł odnosimy wrażenie lotu. Relaksujemy się patrząc na ośnieżone szczyty gór, by w kolejnej sekundzie niczym australijska papuga kukabara rozsiąść się na kolorowych linach. Głośno i stanowczo oznajmiać swoją obecność.

To znaczy sztuka Mattiego stała się naszą. Chcą jej nie tylko zakochani, samotni. Jest ona absolutnie dla wszystkich pośpiesznych tego świata. Paryżanin bawi nas swoim muzycznym i poetyckim przekazem. Dźwięk i metafora w jego pejzażach świadczą o jego doświadczeniu. Kolorowe tunele o subtelności. Eksperymenty światłem

o nieprzejrzanych poszukiwaniach…

http://www.mattialistowski.com/

Józef Pless

Z satysfakcją powitałem twórczość Mattii Listowskiego. W przestrzeni twórczości wizualnej umęczonej obecnie przez tak czy inaczej zaangażowaną społecznie sztukę krytyczną utwory Mattii odwołujące się do osobistej wrażliwości plastycznej i przede wszystkim inteligencji są wyjątkowo cenne. Oglądając je mam wrażenie obcowania z konkretną osobowością,

a nie z jeszcze jednym populistycznym komunikatem. To dla mnie ważne.

W moim przekonaniu sztuka jest tym szczególnym obszarem i sposobem obcowania ludzi. I dlatego uważam, że z uwagą należy śledzić dalsze realizacje tego młodego artysty. Wrażliwość na formę jest sposobem poznawania świata. Ufam inteligencji.

Janusz K. Głowacki

Top