Noc Muzeów 2013

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów zapraszamy serdecznie do galerii

18 maja 2013 na dwa pokazy:

kolej_w_obiektywie_dolubizno

20.00 – „Kolej w obiektywie” – pokaz filmu Dariusza Dołubizno /Suwałki/.

„(…) Po prostu LUBIĘ FOTOGRAFOWAĆ KOLEJ… Lubię, gdy po wykonaniu fotografii, ta masa żelastwa przewala się koło mnie. Lubię, gdy maszynista, jak mnie spostrzeże, zatrąbi i uniesie rękę na powitanie. Lubię tę „ułamko – sekundową” więź, jaka się wtedy wytwarza: on lubi, gdy ja go fotografuję – ja lubię jego pracę. O każdym pojedynczym zdjęciu mogę opowiedzieć historię. Historię „przed” jego powstaniem, lub historię „po”. Moje zdjęcia są „wyczekane”, zaplanowane w każdym calu, często te same ujęcia powtarzam po kilkakroć, czasem dopiero za rok, bo akurat konieczne są te same warunki oświetleniowe, a pociągów u nas jak na lekarstwo…. Są też zdjęcia typu „we właściwym miejscu, o właściwym czasie” – zwykły łut szczęścia…”

Dariusz Dołubizno

the_end_kopcial

22.00 – „THE END” – pokaz fotografii Piotra Kopciała /Suwałki/.

„(…) Projekt „THE END” rozpoczyna fotograficzną podróż po kinach, które odeszły. Opustoszałe, a jednak wciąż słychać w nich szelest taśmy filmowej i czuć ciepło projektora…

Mojemu fotografowaniu towarzyszą spotkania z ludźmi, którzy pamiętają czasy popularności celuloidowego kadru…”

Piotr Kopciał /słuchacz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi/.

„… to co wydaje się nam, że się stało, ale tylko dlatego, że wierzymy … bo ostatecznie wierzymy w pamięć … bo wszystko już minęło … ale kto może być pewien, że co nam się wydawało, zdarzyło się naprawdę … kogo powinniśmy zapytać … a zatem ten świat … to założenie jest iluzją, jedyną prawdziwą rzeczą jest pamięć … ale pamięć to wymysł gdzieś w głębi swej istoty … pamięć to kino … bo w kinie kamera może uchwycić moment …co prawda moment, który już przeminął … kamera pochwyciła tylko jego cień … nie jesteśmy pewni czy ów moment poza filmem istniał … czy może film jest dowodem, że istniał – nie wiem … wiem o tym coraz mniej … żyjemy w ciągłym zwątpieniu, a mimo to stąpamy po ziemi … jemy, cieszymy się życiem. ”

/fragment filmu „Lisbon Story”./

W czasie Nocy Muzeów w galerii prezentowana będzie wystawa plakatów Rafała Olbińskiego „Sztuka metafory”.

Top