NOC MUZEÓW 2015

16 MAJA 2015NOC MUZEÓW

PROGRAM

20.00
J_Osewska_Nowa_Zelandia

„Nowa Zelandia – kraina baśniowa” – Janina Osewska – pokaz fotograficzny z opowieścią

JANINA OSEWSKA – autorka wierszy i fotografii. Opublikowała tomiki wierszy: W stronę ciszy (2003), Do czasu przyszłego (2007) oraz album okruchy (2011). Ogłosiła reportaże z podróży: Tętno Manhattanu oraz Zapach prochu i pachnideł – Liban oraz liczne artykuły o tematyce krajoznawczej. Realizowała projekty fotograficzne w Nowym Jorku, Libanie i Syrii. Fotografie zamieszczała w antologiach i tomikach poezji, oraz wielu czasopismach: turystycznych („Poznaj swój Kraj”, „Podróże”), kulturalno-krajoznawczych („Jaćwież”), literackich („Wiadomości Literackie”, „Topos”, „Borussia”), edukacyjnych („Dyrektor Szkoły”, „Edukacja i Dialog”, „Głos Nauczycielski”), regionalnych („Przegląd Augustowski”), a także w albumach (Augustów. Miasto królewskie) i w katalogach pokonkursowych (Wszystkie Dzieci Świata 2009, 2012, 2013, FotoOpen 2011, 2013, Portret 2013). Za pracę pt. „Mężczyzna z koniem” otrzymała wyróżnienie Jerzego Piątka na XII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Portret 2013”. Jest autorką indywidualnych wystaw fotograficznych. Bierze udział w wystawach zbiorowych. Jej fotografie znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, USA i w Australii.

„(…) Nowa Zelandia, w języku Maori – Aotearoa to ląd, o którym nie można zapomnieć. Siła tej pamięci nie pozwala przeżytego zamknąć w sobie, zostawić tylko dla siebie. Nakazuje dzielić się z Innymi opowieścią. Pokazać niezwykłość wyspy i jej czar poprzez kadry wybrane z tysięcy wykonanych. Podarować radość oglądającym, wywołać ciekawość, emocje i dyskusję. Stworzyć własny „język” dla tej opowieści. Porzucić dosłowność, opowiadać poprzez detal i niedomówienie o lądzie zapomnianym przez czas (…)”
/Fragment tekstu Janiny Osewskiej z katalogu do wystawy fotografii „Te Wai Pounamu – obrazy znalezione”/.

21.30
J_E_Bolek_12_gru_sty

„A POSTERIORI” – Zdarzenie artystyczne z Juliuszem Erazmem Bolkiem

Wydarzeniu towarzyszy otwarcie wystawy, na którą złożą się grafiki Luizy Kwiatkowskiej i teksty Juliusza Erazma Bolka

„A posteriori” – termin języka łacińskiego w wolnym tłumaczeniu na język polski to „mądry Polak po szkodzie”. Ważne jest jednak aby korzystać z doświadczeń innych. Do takiego przekonania doszedł Juliusz Erazm Bolek i część swoich przemyśleń opublikował w kalendarzu ściennym „A posteriori”. O stronę graficzną tego pomysłu zadbała Luiza Kwiatkowska. Teraz prace z tego kalendarza będzie można poznać na ekspozycji, która będzie udostępniana zwiedzającym od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00, od 16 maja do 28 czerwca 2015 roku.
„Są sprawy, które są oczywiste z racji logiki.” – Wyjaśnia ideę kalendarza „A posteriori”, twórca Juliusz Erazm Bolek. – „Często nawet niezależnie od doświadczenia. To się przecież wyczuwa intuicyjnie! Najprościej przez dedukcję. Tak właśnie odkryto, między innymi, że Słońce kręci się wokół Ziemi. Nawet dzisiaj trudno pogodzić się z tym, że jest inaczej! Wiele spraw, o wiele trudniejszych do sprawdzenia, też przyjmuje się, że są innymi niż się wydają. We wszystkich nich, o zmianie zapatrywania, zadecydowało doświadczenie.” – Zauważa Poeta. – „Nie wiadomo, czy lepiej wierzyć, czy też doświadczać, aby być pewnym co do rzeczywistej natury rzeczy? Zawsze jednak można zapoznać się z oceną spraw, a posteriori. Czy będą z tego korzyści? To się okaże. Jest to zależne od tego co zrobi się ze zdobytą wiedzą…..” – Dodaje. Kalendarz ukazał się dzięki życzliwości drukarni fleksograficznej KDS. – Wielkie brawa i podziękowania! Jest to już 9 wspólny kalendarz artystyczny tej pary twórców.

Luiza Kwiatkowska zajmuje się formami wizualnymi. Absolwentka Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z tytułem doktora sztuki. Twórcze poszukiwania kontynuuje w takich dziedzinach jak grafika wydawnicza, ilustracja, plakat i fotografia. Dobrze czuje się także w formach malarsko-rysunkowych. Ponadto zajmuje się obrazem ruchomym, współpracując z warszawskimi zespołami muzycznymi „Komety” i „Administratorr”, tworząc dla nich wideoklipy oraz oprawę graficzną wydawnictw płytowych. Jej prace publikowane są w prasie. Jest autorką wystaw indywidualnych „Flash”, „Amor omnia”, „Staccato”, „Abracadabra”, „AHA”, „Arcanum”, „Ups !!!”, „Instant” i „Sekrety życia”, które od 2007 roku współtworzy w oparciu o słowa Juliusza Erazma Bolka. Jej plakaty wystawiane były na Biennale Plakatu Polskiego Katowicach oraz na Międzynarodowym Bienalle Plakatu w Warszawie.

Juliusz Erazm Bolek laureat „Złotego Pióra” – nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Uprawia poezję miłosną, filozoficzną, refleksyjną, oraz satyryczną. Główne książki w jego dorobku: „Prywatne zagrożenie”, „Skróty Szaleństwa”, „Serce błyskawicy”, „Ars poetica”, „Sekrety życia. Kalendarz poetycki”, „Staccato”, „Sens-or”, „Abracadabra” i album plakatów poetyckich „Och! Ziemio Ty Moja”. Twórca nowych gatunków literackich m. in.: wiersza dialogowego i EFP – tzw. emaliowanych felietonów poetyckich. Wynalazca nowej, opatentowanej, formy książki „bodybook”, która umożliwia zawieszenie książki na szyi. Znany z wielu niekonwencjonalnych sposób prezentowania poezji m in. naklejek, wierszy na serwetkach, pokazów typu dźwięk i światło, poezji na przystankach komunikacyjnych, wyświetlania poezji przy pomocy laserów. Ustanowił rekord Guinnessa na największą książkę poetycką. Redaktor naczelny Niezależnego Pisma Artystycznego „ENIGMA. Ludzie * Sztuka * Myśli”. Jego twórczość została przetłumaczona na 30 języków świata.

https://www.facebook.com/events/426683934156022/

Podczas Nocy Muzeów 2015 w galerii można obejrzeć następujące ekspozycje:

– Janina Osewska „Te Wai Pounamu – obrazy znalezione” – fotografia

– Andrzej Strumiłło „Dziennik A4” – rysunek

– „A posteriori” – kalendarz 2015: grafika – Luiza Kwiatkowska, teksty – Juliusz Erazm Bolek

 

Top