„Światło i Cień” – zbiorowa wystawa fotografii
Ekspozycja wystawy fotografii do 26 sierpnia 2014
4 lipca 2014 r. o godz. 18.00
zapraszamy na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii
studentów Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości z Białegostoku
pt.: „Światło i Cień”.
Autorzy wystawy:
I rok: Partycja Jakubiak, Beata Dylnicka, Paweł Gawryluk, Janina Cynkiel, Andrzej Kuźmicki, Sandra Skrocka, Justyna Fiedosiuk, Kamil Olechwirowicz, Anna Wiśniewska, Kornelia Kaziród, Magdalena Piasecka, Tomasz Czerkawski, Weronika Kobus, Marzena Jakowiak, Martyna Czerobska, Monika Woroniecka.
II rok: Łukasz Piechowski, Artur Marciniak, Łukasz Witas, Monika Stajkun, Małgorzata Faltynowska, Mateusz Kolosa, Marcin Kondraciuk, Wojciech Kusznierka, Katarzyna Tyszkiewicz, Ewa Woroniecka.
Akademia Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku została powołana do życia przez Panią dyrektor Monikę Pańko w 2009 roku. Dzięki jej wielkiemu wysiłkowi i determinacji, przy zaangażowanej współpracy wszystkich wykładowców młodzież północno-wschodniej Polski, otrzymała dostęp do profesjonalnego kształcenia w zakresie fotografii artystycznej i użytkowej. Od tego czasu minęło już pięć lat i przyszła pora na podsumowania.
Kadrę szkoły od samego początku stanowili wytrawni artyści jak Stanisław Józef Woś, znany na całym świecie fotografik i wspaniały pedagog czy białostocki animator i dokumentalista Piotr Sawicki. Ducha współczesnej fotografii i filmu wnieśli artyści młodszego pokolenia, wśród, których na szczególną uwagę zasługują: Tomasz Michałowski, twórca obrazów do wielu filmów dokumentalnych i fabularnych w tym, dziś już kultowego filmu „Wino truskawkowe”, stypendysta rządu francuskiego za osiągnięcia w dziedzinie fotografii; Agnieszka Rayss, twórczyni międzynarodowego kolektywu Sputnik; Beata Hyży-Człopińska, realizatorka nagradzanych na różnych festiwalach filmów dokumentalnych; Wojciech Wojtkielewicz, zdobywca II nagrody „Grand Press Photo 2012” czy znany fotograf Grzegorz Dąbrowski, absolwent Institutu Tvůrčí Fotografie w Opawie i redaktor naczelny białostockiego oddziału Gazety Wyborczej zajmujący się od wielu lat projektami związanymi z „archeologią fotografii”.
Słuchacze wybierając szkołę otrzymują gruntowne przygotowanie pozwalające im swobodnie funkcjonować na wszystkich polach zapotrzebowania rynku. Potwierdzeniem tego są nagrody, które zdobywają przystępując do licznych konkursów, uczestnictwo w wielu wystawach, kontynuacja edukacji w renomowanych uczelniach wyższych czy wreszcie indywidualny rozwój zawodowy. Ich osiągnięcia zauważone zostały przez krytyków, kuratorów, przedstawicieli sztuki oraz organizatorów Photokina Academy, gdzie w 2012 roku odbyła się prezentacja dorobku szkoły. Postawa jaką prezentują w swoim życiu artystycznym jest powodem do dumy wszystkich pracowników Akademii, która poszerzyła swoją działalność o założone wspólnie ze słuchaczami i przyjaciółmi stowarzyszenie Forum Fotografii i Multimediów wnosząc w ten sposób w obszar życia społecznego nowe formy aktywności artystycznej. Akademia Fotografii oraz Forum Fotografii i Multimediów propagując sztukę wśród mieszkańców Podlasia zostały współorganizatorami pierwszego we wschodniej Polsce międzynarodowego festiwalu fotografii Białystok Interphoto.
„Światło i Cień”, jest najnowszą wystawą studentów Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku prezentującą najciekawsze prace, które powstały podczas roku akademickiego 2013/2014. Poprzez dyskurs dwóch elementów, bez których obraz fotograficzny nie mógłby nigdy zaistnieć ukazuje szerokie spektrum interpretacyjne młodych artystów, zaangażowanych w poszukiwanie wieloznaczności fotografii jako medium. Świat, który nas otacza złożony jest z dualizmów, dnia i nocy, dobra i zła, ognia i wody, Boga i Szatana, miłości i nienawiści, radości i smutku; obrazu utajonego i ujawnionego oraz wielu innych. Wszystkie te zależności od zarania wieków bezpośrednio należały do sfer pobudzających ludzką wyobraźnię, a od czasów Lascaux i Altamiry na trwałe wpisały się w naszą pamięć wizualną. Stały się archetypami, kodami i matrycami przetwarzanymi przez kolejne pokolenia twórców. Dziś próbę taką podejmują nasi studenci używając do tego języka fotografii zarówno w klasycznie i nowocześnie rozumianej formie tego medium.
Kurator wystawy
Grzegorz Jarmocewicz