Twarze ZAiKS-u

ZAiKS-Plakat-mOd 14 lipca 2011 r.

w patio Urzędu Miejskiego w Suwałkach

będzie można oglądać zbiorową wystawę fotograficzną pn.: „Twarze ZAiKS-u”.

Na wystawę składają się portrety wybitnych postaci polskiego życia kulturalnego (muzyki, literatury, teatru, sztuki, filmu), m.in. Mirona Białoszewskiego, Stanisława Dygata, Gustawa Holoubka, Wojciecha Karolaka, Krzysztofa Kieślowskiego, Tadeusza Kotarbińskiego, Seweryna Krajewskiego, Stefana Kisielewskiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Młynarskiego, Sławomira Mrożka, Krzysztofa Pendereckiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Artura Rubensteina, Andrzeja Trzaskowskiego.

AUTORZY:

Jacek Barcz – fotoreporter prasowy, zaczynał swoją pracę zawodową w Centralnej Agencji Fotograficznej. Potem przez 15 lat był fotoreporterem w Sztandarze Młodych, a przez kolejne 15 lat fotografował dla tygodnika The Warsaw Voice. Jest członkiem władz Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich oraz Sekcji Dzieł Fotograficznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, do którego należy od ponad ćwierć wieku.

Wojciech Druszcz – fotografik i fotoreporter z czterdziestoletnim stażem zawodowym. Pracował dla największych agencji fotograficznych: Agence France Presse, Reuters, AP, Centralnej Agencji Fotograficznej, dzienników: Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej i Głosu Pracy, tygodników: Kultura, Sportowiec, Polityka, gdzie przez wiele lat kierował działem foto. Swoje zdjęcia publikował również między innymi w: Life Magasin, Time, Newsweek, Business Week, Photo Magasin, International Herald Tribune, New York Times, Washington Post, Le Figaro. Jest członkiem władz ZPAF, Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Krzysztof Gierałtowski – artysta fotografik. Po studiach w szkole filmowej w Łodzi fotografował modę i portrety dla miesięcznika Ty i Ja, a potem dla tygodnika Perspektywy, Razem, ITD, Twojego Stylu. Jego zdjęcia były publikowane między innymi w ELLE i Harpers Bazaar. Pracował jako freelancer w Szwajcarii i Niemczech. Od prawie 30 lat pracuje nad liczącą już ponad 50 tysięcy zdjęć kolekcją „Polacy – portrety współczesne”. Jest członkiem Związku Artystów Fotografików, Członkiem Korespondentem Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPch, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zasiada w radzie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Ryszard Horowitz – artysta fotografik, absolwent krakowskiej ASP, w 1959 roku otrzymał stypendium na nowojorskiej uczelni Pratt Institute na wydziale grafiki projektowej i fotografii. Od tamtego czasu mieszka w Stanach Zjednoczonych. Obecnie uważany jest za jednego z najwybitniejszych fotografików XX wieku. Jako jeden z pierwszych wykorzystał komputery w fotografii. W swoim dorobku posiada zarówno czarno-białe fotografie, wykonywane metodami tradycyjnymi, po ostatnie, gdzie dochodzą do głosu najbardziej zaawansowane technologie.

Jan Morek – z wykształcenia socjolog, od 1966 do 1993 roku fotoreporter w Wydawnictwie Polonia, później w Agencji Interpress. Od 1993 roku współpracuje z rozmaitymi wydawnictwami, głównie z Wydawnictwem Artystycznym i Filmowym, czego plonem jest 10 autorskich albumów fotograficznych, w tym dwie edycje albumu Polska, a także Warszawa, Zamek Królewski w Warszawie oraz Fotografie z PRL-u.

Marek Szymański – fotoreporter związany z prasą od ponad 35 lat. Pracował w Świecie Młodych, tygodniku Kobieta i Życie. Swoje zdjęcia publikował w pismach: Pani, VIVA, Przyjaciółka, Olivia. Przez ostanie 10 lat zajmował się fotografowaniem znanych postaci ze świata artystycznego. Autor okładem płyt Krzysztofa Krawczyka, Muńka Staszczyka, Witolda Paszta, Jacka Borkowskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Top