Wystawa fotografii AFiP Białystok
7 listopada 2012, o godz. 18.00
zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy słuchaczy Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku, pn.: „36 i pół przestrzeni”
„36 i pół przestrzeni” – to trzecia zbiorowa wystawa słuchaczy Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Prezentowane fotografie to efekt końcowej pracy I i II roku AFiP. Słuchacze szkoły w podsumowaniu roku 2011/2012 przedstawiają Państwu prace wykonane pod okiem wykładowców w pracowniach szkolnych. Różnorodność prac uwarunkowana jest szerokim zakresem tematycznym programu nauczania w szkole, od warsztatowego spojrzenia na fotografię poprzez artystyczny wyraz obrazowania. Otwarte podejście wykładowców na twórczość ich podopiecznych pozwoliło stworzyć „36 przestrzeni” w kilku wymiarach fotografii, „pół” stanowi to co niedopowiedziane, czasem zapomniane, nie zawsze obecne ale jest.
Akademia Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku, jako placówka edukacyjna ukierunkowała się na dwa etapy kształcenia. Pierwszym jest rozwój umiejętności twórczych, sposobu myślenia, postrzegania otaczającej rzeczywistości w inny sposób niż nauczeni byliśmy dotychczas. To zatrzymanie na szczegółach otaczającego nas świata, zauważanie niewidocznego kawałka egzystencji człowieka. Interpretacja sztuki, poznawanie jej, rozwój zdolności manualnych i podstaw sprzętowych zawarte są w tematyce kształcenia. Kolejny etap nauki, poświęcony jest rozwojowi indywidualności słuchacza, poznaniu innych form wizualizacji poprzez wkroczenie w „nowe media”. Praktyczna nauka zawodu fotografa, oparta jest na pracy w studio, ćwiczeniach w plenerze lub specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach. Słuchacze zapoznają się z obróbką cyfrową obrazu, zagadnieniami z fotoedycji, reportażu, filmu, dokumentu, fotografii reklamowej oraz intermedialnej.
Efektem podsumowującym kształcenie w AFiP jest praca dyplomowa, przygotowana pod okiem wybranego promotora. Pracownie szkolne prowadzone są przez specjalistów czynnych zawodowo w zakresie fotografii, filmu i sztuki, posiadających doświadczenie pedagogiczne. Są to: Beata Hyży-Czołpińska, Michał Heller, Grzegorz Jarmocewicz, Radosław Krupiński, Tomasz Markowski, Tomasz Michałowski, Piotr Mojsak, Marta Pietruszko, Piotr Sawicki, Jowita Wiśniewska, Wojciech Wojtkielewicz.
/Dyrektor szkoły – Monika Pańko-Jurczuk/
Kurator wystawy – Grzegorz Jarmocewicz