Anna Kowal „Dialog – 12 Bab”

Wernisaż wystawy 18 marca 2016 roku, g. 18.00

AnnaKowalANNA KOWAL – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Adama Myjaka na Wydziale Rzeźby w 2002 roku. Obecnie zajmuje się malarstwem i fotografią, tworząc wielkoformatowe obrazy, które są połączeniem obu tych dziedzin.

Punktem wyjścia do poszukiwań formalnych są fotografie, które poddane obróbce za pomocą współczesnych technik cyfrowych i tradycyjnych technik malarskich, stanowią w efekcie końcowym wypadkową malarstwa i fotografii, charakteryzującą się uporządkowaną, wręcz minimalistyczną formą przedstawień.
Tematyka prac dotyka relacji międzyludzkich, obrazując prawdziwą naturę człowieka z wszystkimi jego ciemnymi i jasnymi stronami.

Artystka od kilku lat mieszka i pracuje w Bęczynie (woj. małopolskie), gdzie najbliższe otoczenie stało się źródłem inspiracji jej twórczości. Poszukiwania artystyczne pchnęły ją do stworzenia wielopłaszczyznowego projektu „Dialog 1:1”, który został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prowadzi Pracownię Twórczą BĘ202, w której realizowane są plastyczno-edukacyjne zajęcia i projekty dla dzieci i dorosłych.

Ważniejsze projekty:
2015 – „Projekt Stacja” – wystawa malarstwa mieszkańców gminy Brzeźnica
2015/2016 – „ToTuToTam” – międzykontynentalna wystawa edukacyjna dzieci z Pracowni BĘ202 i dzieci ze szkoły podstawowej w Tanzanii
2013 – „Dialog 1:1”

Wystawy zbiorowe i indywidualne (wybór):
2014 – „12 Bab” – wystawa indywidualna, Teatr Stary, Strefa BE, Kraków
2014 – „Spotkania Sztuki Niezależnej”, Fabryka, Kraków
2013 – „MałopolskArt”, Galeria Promocji Młodych, Łódź
2013 – „Dialog 1:1 – 12 Bab” – wystawa indywidualna, Galeria Szklana, Zator
2013 – „Nord Art”, Przegląd
Sztuki Współczesnej, Budelsdorf, Niemcy
2012 – Wystawa indywidualna, Galeria Szklana, Zator
2010 – Wystawa indywidualna, Pauza, Kraków
2009 – „Warszawa 1939” – Muzeum Historyczne Miasta Warszawy
2007 – „Przeciąg I” – Festiwal Młodych, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin
2006 – XV Międzynarodowe Triennale Rzeźby, Poznań

Nagrody i wyróżnienia:
– Nagroda Prezydenta Miasta Szczecina, Festiwal Sztuki Młodych „Przeciąg”, Szczecin
– II nagroda w konkursie Galerii Młodzi, „Kamp”, Łódź
– prace w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Warszawy.