SKOLIMOWSKI malarstwo I film I rozmowa

Jerzy Skolimowski, fot. Maciej Komorowski

13 lipca 2018

PROGRAM

Centrum Sztuki Współczesnej & Galeria A. Strumiłły, Suwałki, ul. Kościuszki 45

17.00 – Jerzy Skolimowski- malarstwo (wernisaż wystawy, spotkanie z autorem)

Cinema Lumiere, Suwałki, ul. Dwernickiego 15 (C. H. Plaza)

19.00 – Jerzy Skolimowski – rozmowa

Gościem wieczoru będzie Tomasz Organek (muzyk, kompozytor, autor tekstów, wokalista)

Prowadzenie spotkania: Artur Cichmiński (krytyk filmowy, Polskie Radio, Wajda School)

20.00 – projekcja filmu w reżyserii Jerzego Skolimowskiego „Essential Killing” (1’20)

UWAGA!
Wstęp na imprezę jest bezpłatny, do udziału w wieczorze kinowym obowiązują wejściówki, które można odbierać w kasach Cinema Lumiere w Suwałkach od 2 lipca 2018


http://www.skopiafilm.com/pl/essentialkilling-pl/synopsis

 

JERZY SKOLIMOWSKI – reżyser, scenarzysta, aktor, malarz, poeta.

Urodził się 5 maja 1938 roku w Łodzi. Do gimnazjum uczęszczał w czeskich Podiebradach wraz z Milosem Formanem, Vaclavem Havlem i Ivanem Passerem. W 1959 roku ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a cztery lata później – studia na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi.

Dorobek reżyserski to ponad 20 filmów. Jest współautorem scenariusza do „Niewinnych czarodziejów” Andrzeja Wajdy i „Noża w wodzie” Romana Polańskiego, wielokrotnie nagradzanego na najważniejszych festiwalach filmowych. Autor filmów: „Rysopis”, „Walkower”, „Bariera”, „Ręce do góry”, „Start” (Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie), „Na samym dnie”, „Wrzask” (nagroda specjalna jury w Cannes), „Fucha” (nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes), „Latarniowiec” (nagroda dla najlepszego reżysera na MFF w Wenecji), „Cztery noce z Anną” (nagroda specjalna jury na Festiwalu w Tokio), „11 minut” oraz „Essential Killing” (Grand Prix jury na Festiwalu w Wenecji w 2010, a także nagroda za najlepszy film na Festiwalu w Mar del Plata oraz nagrody za najlepszy film i najlepszego reżysera na Festiwalu w Gdyni i kilka nagród Polskiej Akademii Filmowej Złote Orły). 
W 2018 roku artysta otrzyma Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Wyróżnienie przyznawane przez Komitet Organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zostanie wręczone 22 września podczas gali finałowej festiwalu.

Jerzy Skolimowski jest także cenionym malarzem. Pierwszą indywidualną wystawę miał ponad 20 lat temu w Turynie. Swoje prace prezentował ponadto m.in. w: Los Angeles, Toronto, Paryżu, Berlinie, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W 2001 roku brał udział w Biennale Sztuki w Wenecji.

Na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej & Galerii A. Strumiłły w Suwałkach zaprezentowane zostaną wielkoformatowe grafiki z różnych okresów twórczości artysty oraz wybrane obrazy. Wystawa eksponowana będzie do końca sierpnia 2018 roku.

 

ORGANIZATORZY

http://www.cinema-lumiere.pl/index.php

PATRONAT MEDIALNY

 

 

Top